Share
 

 Etykieta

Go down 
AutorWiadomość
Nieznajomy
Nieznajomy
Wiek postaci : Przedwieczny
Stanowisko : Gospodarz na Uczcie
Miejsce przebywania : Szczyt stołu

Etykieta Empty
Temat: Etykieta   Etykieta EmptyNie 24 Lis - 21:09



Etykieta


W oficjalnych sytuacjach należy używać pełnych tytułów świadczących o pozycji w hierarchii. W swobodnych stosunkach towarzyskich nie używa się pełnych tytułów, np. do króla zwraca się jedynie Wasza Królewska Mość lub w przypadku zażyłych stosunków, mój panie. Zwrot mój panie czy moja pani może odnosić się do każdego szlachetnie urodzonego o równym lub wyższym statusie; wobec osób o niższym statusie, lecz szlacheckim urodzeniu, mówimy per panie. Nie wymienia się własnego tytułu, jeśli przedstawiamy się sami, poza członem Lord lub Lady, natomiast w korespondencji nie skraca się tytułów, używając ich pełnej formy, np. Lord Kosiarz Pyke, Syn Morza i Skał, Toron Greyjoy. Służba i prostaczkowie, w stosunku do szlachty, zwracają się milordzie lub milady.
Hierarchia tytułów


  • Król - władca królestwa, jego pełny tytuł to Król Andalów, Rhoynarów i Pierwszych Ludzi, Władca Siedmiu Królestw, Protektor Królestwa. Do króla zwracamy się Wasza Królewska Mość
  • Królowa - małżonka króla lub jako władczyni. W przypadku królowej-władczyni pełen tytuł brzmi tak samo jak króla. Do królowej zwracamy się Wasza Królewska Mość.
  • Lord Namiestnik - prawa ręka króla, doradca.
  • Królewicz/Księżna Smoczej Skały - tytuł przysługujący następcy tronu. Zwracamy się Wasza Książęca Wysokość.
  • Królewicz - syn pary królewskiej. Wasza Książęca Wysokość.
  • Książę - wnuk pary królewskiej. Wasza Książęca Wysokość.
  • Królewna - córka pary królewskiej. Wasza Książęca Wysokość.
  • Księżniczka - wnuczka pary królewskiej. Wasza Książęca Wysokość.
  • Księżna - żona księcia, tytuł ten nie ma swojego męskiego odpowiednika. Tytuł księżnej można nadać również księżniczce lub królewnie sprawującej władzę książęcą. Wasza Książęca Wysokość.
  • Lord Namiestnik Regionu - władca zwierzchni regionu, odpowiadający jedynie przed królem.
  • Lord - lan ziemski, podlegający władzy lorda namiestnika regionu, może mieć swoich wasali, którzy również tytułują się w ten sposób; również występuje jako określenie zwierzchnictwa nad jakąś dziedziną, np. Lord Dowódca.
  • Lady Zamku - małżonka lorda, zarządzająca służbą zamku oraz zastępująca władzę administracyjną i zarządzanie zamkiem w czasie wojen. Może również być regentką nieletniego lorda, swojego syna, jeżeli nie ma męskiego kandydata. Jej oficjalny tytuł wiąże się z nazwą zamku lub lokalizacją, np. Lady Casterly Rock, Johanna Lannister.
  • Kasztelan – urzędnik lokalny, który zajmował się administracją gospodarczą, obroną oraz sądownictwem na terenie zamku. Bardzo często rycerz bez ziemi lub brat lorda. Podczas wojny rolę kasztelana często sprawuje Lady, żona Lorda danego miejsca.
  • Lady - córka, siostra, małżonka drugiego w kolejce do dziedziczenia syna, np. Lady Harlaw.
  • Ser - rycerz pasowany przez innego rycerza lub króla.

Dwór Królewski i mniejsze dwory
Dwór Królewski rządzi się specyficznymi prawami, które każdy chorąży Korony musi przestrzegać. Na dwór królewski nie wolno przybyć bez zaproszenia króla, co oznacza, że nikt z rodu szlacheckiego nie może pojawić się fizycznie w Czerwonej Twierdzy lub obwieścić listownie swojego przybycia. Król ma również prawo oddalić wcześniej zaproszoną osobę, odbierając jej prawo do udziału we wszelkich uroczystościach aż do pisemnego odwołania, np. mimo zaproszenia wszystkich szlachetnie urodzonych na turniej, dama oddalona z dworu musi oczekiwać personalnego zaproszenia, by móc się pojawić.

W świcie króla znajdują się szlachetnie urodzeni młodzieńcy, zazwyczaj dziedzice lub drudzy synowie, również zaufani towarzysze króla, których król sam wybiera. Dworzanie służą mu pomocą podczas kąpieli, ubierania się czy podawania posiłku, zamiast służby, uznawanej za niegodną bezpośredniej interakcji z królem. Inni męscy członkowie rodziny królewskiej również mają prawo do powołania swoich dworzan, zwykle jednak korzystają z pomocy giermków, jeśli są rycerzami lub zwykłej służby.

Królowa oraz każda z królewskich córek mają swoje damy dworu. Dwórki towarzyszą królowej o każdej porze dnia i nocy, chyba że spotyka się prywatnie z członkami swojej rodziny. Damy dworu śpią na zamianę z królową, o ile z tego przywileju nie korzysta król, układają jej włosy, myją, ubierają, zabawiają rozmową, grami czy muzyką. Zarówno dwórki jak i dworzan powołuje król, zazwyczaj jednak daje wolną rękę królowej do wybrania osobistych dwórek lub dwórek dla córek. Również siostry króla, które pozostają na dworze królewskim otrzymują swoje dwórki.

Zarówno dworzanie jak i dwórki mogą być i związani węzłem małżeńskim i stanu wolnego. Dwórki królewskie są uznawane za dobrą partię, a sam taki tytuł za wyróżnienie i honor dla rodziny.

Na dworze lordów bardzo rzadko widuje się dworzan jako służbę. Zazwyczaj jedynie kobiety z rodu mają pojedyncze towarzyszki z rodów chorążych w podobnym do siebie wieku. Zasada zapraszania jednak nadal obowiązuje rody chorąże, które bez wezwania nie mogą pojawić się w zamku swojego seniora.
Powrót do góry Go down
 
Etykieta
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Uczta dla Wron :: Kultura-
Skocz do: